România mai are două finaliste la europenele de atletism de la Goteborg

Reprezentantele României în proba de 3.000 de metri plat, Roxana Bârcă şi Ancuţa Bobocel, s-au calificat, astăzi, în finala Campionatelor Europene de sală de la Goteborg. Bârcă a luat startul în grupa A de calificare şi a fost cronometrată cu timpul de 9.09.09, terminând cursa pe locul 6.

220px-Bobocel_AncuţaAncuţa Bobocel a alergat în grupa B de calificare şi a terminat cursa pe poziţia a V-a, cu timpul de 9.09.22. Finala probei de 3.000 de metri este programată mâine. Tot mâine, Cornelia Deiac va fi prezentă în finala europeană la săritură în lungime.

Ieri, sportiva legitimată la Universitatea Cluj, Beatrice Puiu, a terminat pe ultimul loc (13) în proba de pentatlon, iar Alexandru Tufă, tot de la U Cluj, s-a oprit în calificările probei de săritură în înălţime.