Avem o atletă în finală la europenele de la Goteborg

Atleta legitimată la CSM Oradea, Cornelia Deiac s-a calificat, astăzi, în finala probei de săritură în lungime, la Campionatele Europene de sală, de la Goteborg. Orădeanca a ratat prima încercare, la a doua a sărit 6 metri 46, iar cu ultima performanţă, de 6 metri 52 de centimetri, s-a calificat în finala probei. Deiac a încheiat calificările pe locul 8, ultimul care ducea în finală.

cornelia deiacA doua atletă româncă din concurs, Alina Rotaru, a debutat cu o săritură de 6.30 metri, pe care a îmbunătăţit-o la 6.39 metri, pentru a încheia calificările cu 6.32 metri, pe locul 11. Florentina Marincu, la nici 17 ani împliniţi, a ratat prima săritură, apoi a reuşit 5.98 metri, ultima săritură fiind din nou ratată.Marincu a încheiat pe locul 17.

Pe prima poziţie a calificărilor s-a clasat rusoaica Daria Klişhina, cu o performanţă de 6 metri 62. Delegaţia României la CE de sală de la Goteborg, care se încheie duminică, include 18 sportivi obiectivul fiind câştigarea unei medalii.